Sword Art Online

Sword Art Online

IMDB PUANI 8.1

Sword Art Online, Japonca yayınlanan ve Reki Kawahara tarafından yazılan ve abec tarafından görselleştirilen bir seri hikâyenin ismidir. Hikâye yakın gelecekte geçmekte olup sanal gerçeklik ve MMORPG konularına odaklanmaktadır. 10 Nisan 2009 tarihinde ASCII Media Works'ten Dengeki Bunko tarafından yayın hayatına başlatılan hikâyeler Kuzey Amerikada Yen Press tarafından basıma Ekim 2012 tarihinde başlamıştır.

Televizyon anime dizisi olarak A-1 Pictures tarafından Aralık 2012 tarihinde Japonyada yayınlanmaya başlamıştır. Extra Edition isimli bölüm ise 31 Aralık 2013 tarihinde yayınlanmıştır. Ayrıca dizinin devam niteliğindeki ikinci serisi de Sword Art Online II ismi ile Temmuz 2014 ylında yayınlanmaya başlamıştır. Dizinin konusunun temel alındığı Sword Art Online: Infinity Moment isimli bir de video oyunu bulunmaktadır ve PlayStation Portable üzerinde Mart 2013 tarihinde raflara sürülmüştür. Sword Art Online: Hollow Fragment ismi ile ikinci bir oyun da PlayStation Vita için Nisan 2014 tarihinde piyasaya çıkmıştır. Hikâyenin oyun ve televizyon dizileirnin yayın hakları Yen Press (yayıncılığa) aittir.

Sword Art Online (SAO) ismi verilen bir oyun sanal gerçeklik dünyasında MMORPG olarak oynanmaktadır. Oyun 2022 yılında çıkmış ve Nerve Gear ismi verilen ve oyuncunun kafasına taktığı bir cihaz ile oynanmaktadır. Bu cihaz oyuncunun kafasından geçenler ile oyundaki karakterini kontrol etmesini sağlamaktadır.

6 Kasım 2022 tarihinde, oyuncular ilk kez SAO oyununa bağlanırlar ve oyundaki çıkış tuşunun, oyun yöneticisi (game master) tarafından kaldırıldığını görürler. Oyun yöneticisi Akihiko Kayaba, oyunda çıkmanın tek yolunun 100. katta bulunan son canavarı yenmek olduğunu söyler. Aynı zamanda oyunda bir şekilde ölecek olurlarsa gerçek hayattaki vücutlarının da takmış oldukları sanal gerçeklik cihazları ile öldürüleceğini söyler. Oyunculardan Kazuto (Kirito) Kirigaya daha önce oyunun beta testlerinde yer almış olan 1000 kişilik sınırlı oyunculardandır. Beta testlerde edindiği tecrübesi ile oyunu kısa sürede bitireceğini düşünmektedir. Bu yüzden tek başına hareket etmeye ve oyundaki herhangi bir cemiyet sistemine (guild) üye olmadan oyunda ilerlemeye başlar. Oyunun başlamasından 2 yıl geçtikten sonra oyunun ilk patron canavarını (boss) birlikte kestikleri ve uzun süredir görüşmediği Asuna isimli kız oyuncuya aşık olur ve oyunda evlenirler. Daha sonraları Kayaba'nın oyundaki karakterini bulur ve onu yok ederler ve böylece hem kendilerini hem de diğer oyuncuları kurtarırlar.

Uyanarak gerçek dünyaya dönen Kirito, Asuna ve diğer 300 SAO oyuncusunun hala uyanamadığını ve Alfheim Online (ALO) ismi verilen bir sisteme bağlı olarak yaşadıklarını öğrenir. Kız kardeşinin yardımı ile ALO sunucusuna bağlanır ve Nobuyuki Sugo'unun bu kişiler üzerinde kanun dışı bazı deneyler yaptığını ve beyinlerine müdahale ederek kendi kontrolü altına almaya çalıştığını öğrenir. Kirito, Nobuyuki'nin planlarını bozduktan sonra Asuna ile gerçek hayatta da tanışır ve birlikte olur.

Kısa süre sonra, Kirito Gun Gale Online (GGO) isimli oyunu oynarken, oyundaki ve gerçek hayattaki ölümler arasındaki bağlantıyı araştırır. Sinon kullanıcı adlı bir kız oyuncu ile tanışır, oyunda ondan yardım alır ve SAO oyunundaki katil cemiyetin üyelerinin izlerini burada da bulur.

Kirito daha sonra son teknoloji ürünü olan Soul Translator (STL, ruh dönüştürücü) makinesini test etmek için işe alınır. Bu makine daha önceki makineye göre çok daha gerçekçi ve karmaşık bir arayüze sahiptir. Bu arayüz ile UnderWorld (UW) ismi verilen oyuna bağlanmaktadır ve bu dünyadaki olaylar gerçek dünyaya göre bin misli daha hızlı gelişmektedir. Ayrıca bu sırada yaşanan her şey ve bütün hafıza Kirito'nun beyninde korunmaktadır. Bir şekilde, GGO tarafından oluşturulan bir tuzağa düşer ve UW içinde, buraya nasıl geldiğini bile hatırlamadan uyanır. Oyundan çıkamamaktadır ve gerçek hayattaki bedeni koma durumundadır.

Dizi için henüz oyuncuları eklenmemiş.
Sword Art Online
Sword Art Online
Sword Art Online
Sword Art Online
Sword Art Online
Sword Art Online
Sword Art Online
Sword Art Online
Sword Art Online
Sword Art Online
Sword Art Online
Üyeler tarafından henüz tartışma başlığı açılmamış.
Yeni Tartışma Konusu Aç